همیشه قرار بود بچه ها به مدرسه بروند و عمده ی زمان تحصیل آنها در مدرسه میگذشت. والدین خیالشان راحت بود که فرزندشان روزی هفت – هشت ساعت در مدسه، آنچه را که باید یاد بگیرد، خواهد آموخت. اما ممکن است شرایطی بوجود بیاید، مانند بیماری های واگیر دار که مدارس را تعطیل کند و دانش آموزان را مجبور به ماندن در قرنطینه و خانه نشین کند. در چنین شرایطی که بچه ها به مدرسه نمیروند، شاید تمایل داشته باشند که درس هم نخوانند. والدین برای درس خواندن به بچه فشار می آورند اما بچه توجه نمیکند. میخواهد وقتش را با بازی های کامپوتری بگذراند و با موبایل ور برود. چه باید کرد؟

درس خوان و یادگیری بچه ها با زور نمیشود

اول از همه یادتان باشد که شما پدر و مادر هستید و نه معلم. قرار نیست نقش خود را تغییر دهید، بلکه باید به عنوان پدر و مادر به درس خواندن و یادگیری بچه کمک کنید. در دوران قرنطینه، حتما” معلم ها از راه دور با دانش آموزان خود در ارتباط هستند و کماکان به آنها درس و تکلیف میدهند. پس بهتر است کماکان کار درس و یادگیری را به معلم ها واگذار کنید و نقش خود را فقط به کمک کردن محدود کنید.

پدر و مادر چطور میتوانند به درس خواندن بچه ها کمک کنند؟

در زمانی که قرار است بچه پی درس و مشق خودش برود، خانه را ساکت نگه دارید. تماشای تلوزیون – صحبت های خودمانی اعضای خانواده – بازی کردن با بچه های کوچکتر و انجام کارهایی که برای بچه ها جالب است میتواند باعث شود که بچه سعی کند زودتر از شر تکالیف خلاص شود و به شما بپیوندد. بنابراین زمانی که قرار است بچه درس بخواند، خودتان هم مشغول انجام کاری شوید. مثلا” ظرف شستن یا تمیز کردن خانه یا گوش دادن به پادکست با هدفون.

درس خواندن کودکان و نوجوانان در قرنطینه

اگر بیش از یک بچه محصل دارید، سعی کنید ساعت درس خواندن بچه ها در یک زمان باشد. نمیشود که یک بچه مشغول درس خواندن باشد و بچه ی دیگر در حال بازی کردن! بگذارید بچه ها درس خواندن را با همان درسی که دوست دارند شروع کنند. نگران نباشید! وقتی موتور بچه روشن شد، به سراغ درس های دشوارتر هم خواهد رفت. بخاطر داشته باشید که اگر بچه سئوالی از شما پرسید، با حوصله به او پاسخ دهید و مطمئن شوید که پاسخ شما را درک کرده است. اگر جواب پرسش را نمیدانید، سعی کنید بلافاصله با معلم یا شخص دانایی تماس بگیرید و اطمینان حاصل کنید که برای جواب سئوال فرزندتان نهایت تلاش خود را کرده اید. این که سئوالات بچه ها برایتان مهم باشد، به آنها انگیزه مضاعف میدهد.

تشویق را فراموش نکنید، جایزه دادن معجزه میکند

باید بدانید که قرار نیست فرزندتان مثل زمانی که مدرسه میرفت، روزی هفت – هشت ساعت وقت برای دروس خود بگذارد. سه الی سه و نیم ساعت برای کودکان حدود پنج ساعت برای نوجوانان درس خواندن در خانه هم میتواند کافی باشد. با کمترین تلاش بچه برای درس خواندن، شما باید سعی کنید پاداشی بیشتر از تلاش فرزندتان به او بدهید. این کار معجزه میکند. پاداش و تشویق میتواند یک بستنی باشد یا تشویق کلامی و لمسی یا تماشای یک فیلم یا حتی پول نقد!

لابد میدانید که دوران قرنطینه، قرار نیست دوران درخشانی برای دانش آموزان باشد. این که توقع داشته باشید که فرزندتان افت تحصیلی نداشته باشد، خیالی باطل است! همه بچه ها در دوران قرنطینه دچار افت تحصیلی خواهند شد و فرزند شما هم خونش از دیگران رنگین تر نیست. به خاطر داشته باشید که عزای عمومی، مثل عروسی ست! وقتی همه مشکل شما را دارند پس شاید دیگر مشکلی نباشد! پس توقع خود را پایین بیاورید و همین که فرزندتان روزی سه الی پنج ساعت درس میخواند، سر به سر او نگذارید و یادتان باشد: بدترین اتفاقی که میتواند در این دوران برایتان اتفاق بیوفتد اینست که با بچه ها دعوا کنید و رابطه خود با فرزندانتان را تیره و تار کنید.

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

اشتراک در پادکست کانال کودک

پس از انتشار هر اپیزود برایتان ایمیل میفرستیم

قول می دهیم که اسپم ارسال نشود :)