هر سال ۲/۶ میلیون نوزاد مرده به دنیا می آیند. مرگ حدود یک سوم از این تعداد ناگهانی و بدون اینکه مادر متوجه شود اتفاق می افتد و مادر و خانواده تا لحظه وضع حمل از مرده زایی نوزاد خود بی خبرند.

وب سایت MIT Technology Review به تازگی گزارش داده است که تعدادی از پژوهشگران ساکن آمریکا موفق به ساخت حسگری شده اند که میتواند از مرگ خاموش این تعداد از نوزادان جلوگیری کند.

این حسگر که به اندازه ناخن یک انگشت، کوچک است میتواند ضربان و علائم حیاتی جنین را در شکم مادر اندازه گیری کند و مادر با به همراه داشتن آن همیشه قادر است از سلامتی جنین خود اطمینان حاصل کند و در مواقعی نیز که حسگر به او علائم اخطار نشان میدهد، خود را سریعا” به پزشک برساند و از مرگ جنین خود جلوگیری کند.

نگار توسیان یکی از پژوهشگران موسسه استیونز در ایالت نیوجرسی آمریکا که در ساخت این حسگر نقش داشته است میگوید : این حسگر قادر است ضربان قلب جنین در در شکم مادر اندازه گیری کند و با دقت هشتاد درصد نشان دهد.
توسلیان میگوید که قیمت این حسگر از یکصد دلار کمتر است و تا بیست و چهار ساعت شارژ می ماند. بسیار راحت قابل استفاده است و به استفاده کننده نیاز به تخصص یا مهارت خاصی ندارد.
توسلیان اضافه میکند : همه مادران باردار می توانند از این حسگر استفاده کنند و هر چه زودتر آنرا مورد استفاده قرار دهند بهتر است.

نگار توسلیان و سایر پژوهشگران موسسه استیونز در تلاشند که دقت این حسگر را به حدود نود و نه درصد نزدیک کنند.

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

اشتراک در پادکست کانال کودک

پس از انتشار هر اپیزود برایتان ایمیل میفرستیم

قول می دهیم که اسپم ارسال نشود :)